Product was successfully added to your shopping cart.

فاز اول تولید رزین ها

 فاز1-1پترومادکیمیا :  واحد تولید رزین های پایه آب

 

-اولین شرکت تولید رزین های آب پایه در شمالغرب

-انواع رزین های تولیدی :        1-هموپلیمرها   2- کوپلیمرها   3- آکریلیک رزین ها

رزین های آب پایه آینده رزینهای کره زمین هستند که آلودگی زیست محیطی حداقلی دارند. انواع رزین های آب پایه که امکان تولید در ایران را داشته اند توسط شرکت پترومادکیمیا تولید گردیده است.

1-هموپلیمرها :                                                                                  

-   رزین هایی که معمولاً در آهار و چسب چوب استفاده می شوند دارای خاصیت چسبندگی خوب و سختی بالا هستند. این رزینها اگر در هنگام خشک شدن حرارت نبینند در اثر آب حل می شوند و ضدآب نیستند بنابراین بیشتر در مواردی استفاده می شوند که با آب سروکار ندارند مانند چسب های صحافی، چوب

-    در مواردی که نیاز به مقاومت در برابر آب هست با رزینهای دیگر مخلوط شده یا پخت انجام می گیرد این عمل در کار آهار پشت فرش و موکت و انواع منسوجات نبافته دیده می شود.

انواع رزینهای هموپلیمر تولیدی شرکت پترومادکیمیا

  هموپلیمر  

  درصد جامد  

موارد مصرف

توضیح

H 100

%50

  چسب چوب و آهار  

  ایده آل برای انواع کارهایی که با همو انجام می گیرد  

H 115

%50

چسب چوب و آهار

همانند H100  وکمی سخت تر

H 140

%40

چسب چوب و آهار

نسبت به H100 شل تر و درصد جامد کمتری دارد

H 150 

%42

چسب چوب و آهار

نسبت به H100 شلتر و براقیت کمتر

                 

2- کوپلیمرها :

-رزین هایی براساس پلی وینیل استات که با مونومرهای دیگر از جمله آکریلات ها تقویت شده اند .

-نسبت به هموپلیمرها 1- شل تر هستند 2- مقاومت آبی دارند(در آب حل می شوند ولی بعد از خشک شدن به آب مقاوم هستند)

 

انواع رزینهای کوپلیمر تولید شده در شرکت پترومادکیمیا

  ردیف  

  رزین کوپلیمر  

  تعداد مونومر  

محل مصرف

1

C220

3

  رنگ های داخل و خارج ساختمان،پوشش های سلولزی،چسب بتن و کاشی  

2

C222

3

  رنگ های داخل و خارج ساختمان،پوشش های سلولزی،چسب بتن و کاشی

3

C225

2

  رنگ های داخل و خارج ساختمان،پوشش های سلولزی،چسب بتن و کاشی

4

C230

3

  رنگ های داخل و خارج ساختمان،پوشش های سلولزی،چسب بتن و کاشی

5

C228

2

  رنگ های داخل و خارج ساختمان،پوشش های سلولزی،چسب بتن و کاشی

6

C229

3

  رنگ های داخل و خارج ساختمان،پوشش های سلولزی،چسب بتن و کاشی

 

- تفاوت کوپلیمرها با همدیگر در نسبت مونومرها و مقادیر آنها می باشد که در قیمت و مقاومت آبی و شستشوی رزین های ما تأثیر می گذارد بنابراین مشتری براساس نیاز خود از رزین ها انتخاب می کند چون فرمولاسیون مصرف برای ایشان متفاوت می باشد.

-کوپلیمرها معمولاً بعلت استفاده از مونومرهای گران تر از مابقی هموپلیمرها قیمت بالاتری دارند.

 

3- آکریلیک ها

آکریلیک رزین ها بعلت تنوع بالایی که دارند امروزه بازار مصرف زیادی دارند.

انواع خاص، کیفیت بالای چسبندگی، مقاومت آبی بالا و براقیت عالی این رزین ها را از رزین های کوپلیمر متمایز می نماید.

با توجه به مونومرهای مختلفی که در ساختار این رزین ها استفاده می شود می توان خواص متفاوتی از این رزین ها انتظار داشت. رزین هایی سخت و شکننده تا رزین های نرم و رزین های همیشه زنده می تواند از محصولات این رزین ها باشد.

بنابراین گستره مصرف این رزین ها از چسبهای همیشه زنده ، رنگهای نما، رنگهای داخل ساختمان، کنیتکس،  عایق های بام ، عایق های رطوبتی ، نمای سنگریزه، نمای مینرال، چسب های بتن و .... می باشد.

 

رزینهای آکریلیک تولید شده در شرکت پترومادکیمیا

  AC 307  

سخت مخصوص رنگ

AC 308

سخت مخصوص رنگ

AC 330

نرم برای چسب های زنده

AC 364

نسبتا سخت مخصوص رنگ

AC 365

نرم مخصوص عایق بام

فاز 2-1 پترومادکیمیا : واحد رزرین های پایه حلالی

 

بخش جدیدی از رزین سازی پترومادکیمیا که از سال 96 تصمیم به راه اندازی آن گرفته شده و از سال 97 به بهره برداری خواهد رسید، مربوط به رزین های پایه حلالی می باشد. بنا به ضرورتی که جهت تولید رنگ های ساختمانی داریم و از مواد اولیه مهم این رنگ ها رزین های پایه حلالی هستند، تصمیم به تولید این رزینها گرفته شده است.

 

1-آلکید رزین ها :

از رزین های مصرفی در رنگهای حلالی آلکیدرزین ها هستند. رزینهایی که در رنگهای ساختمانی تابحال می توان گفت پرمصرف ترین رزینها می باشند پایه اصلی برای رنگ های روغنی ساختمانی و اتومبیلی روغنی و پایه کمکی در رنگ های فوری، کوره ای ، ترافیک و .... باعث گردیده که مصرف عمده ای در تولید رنگ داشته باشند.

سابقه تولید آلکید رزین ها بصورت اولیه شاید به قرن ها قبل برسد وقتی که از روغن برای حل کردن پودرهای رنگی و استفاده در رنگهای روغن استفاده می شد. سالها بعد روند استفاده از روغن به آلکیدرزینها تغییر یافت. در آلکید رزینها طی واکنش شیمیایی روغن را بصورت رزین آلکید درمی آورند که نسبت به روغن خواص چسبندگی و مقاومت بهتری دارد بنابراین نسبت به آب و حلال های ضعیف مقاومت بالایی دارند.آلکید رزینها خود انواع مختلفی دارند و تمام تقسیم بندی های آن براساس نوع روغن و مقدار روغن مصرفی در ساختار می باشد. هرچه مقدار روغن در ساختار آلکید رزین بیشتر باشد این رزین خواص خاصی که به رنگ های روغنی شبیه است از خود نشان می دهد یعنی در حلال های روغنی حل می شود بنابراین به این رزینها لانگ ایل گفته می شود.

در رزینهایی که در آنها روغن کمتری استفاده شده است خواص دیگری دارند که برای رنگ های فوری و کوره ای استفاده می شوند بنابراین به آنها شورت ایل می گویند.

مابین لانگ ایل و شورت ایل رزینهایی با طول روغن متوسط قرار می گیرند که به آنها مدیوم ایل گفته می شود.

لانگ ایل ها: این رزین ها با طول روغن بالا معمولاً در رنگ های روغنی و اسپری استفاده می شوند با حلال های آروماتیک و آلیفاتیک کاملاً حل می شوند ولی نسبت به الکل ها حساسیت دارند. در رنگهای روغنی، ساختمانی و صنعتی استفاده می شوند. هوا خشک هستند یعنی با اکسیژن هوا ترکیب شده و خشک می شوند. چون حلال آنها روغنی است معمولاً خشک شدن آنها طولانی است. نسبت به نور آفتاب مقاومت متوسط دارند و نسبت به رطوبت تا حدودی مقاوم می باشند. بنابراین در رنگ های ساختمانی و محافظتی معمولاً استفاده می شوند.

مدیوم ایل ها: رزینهایی با طول روغن متوسط که خواص لانگ ایل ها و شورت ایل ها را تا حدودی دارند. معمولاً در رنگ های روغنی اتومبیلی استفاده می شوند چون نسبت به نور مقاومت بیشتری دارند. در انواع مختلف قابل تولید هستند.

 شورت ایل ها : این رزینها طول روغن کوتاهی دارند بنابراین با حلال های روغنی قابل حل نمی باشند. معمولاً بصورت مخلوط با رزینهای نیتروسلولزی، اوره فرمالدئید یا ملامین فرمالدئید در ساخت رنگ های کوره ای استفاده می شوند. خود این رزینها هم بر اساس نوع روغن که در ساختار آنها مصرف می شود بصورت خشک شونده با روغن سویا و یا روغنهای خشک شونده مشابه و یا خشک نشونده همانند روغن نارگیل در ساختارهای مختلف استفاده می شوند. این رزینها خواصی همانند چسبندگی ، مقاومت و انعطاف به رزینهای ثانویه که با آنها مخلوط می شوند را می دهند.